Jak postupovat s žádostí o odložení splátek u hypotéky? Na co nezapomenout a jak odklad splátek vyřešit co nejlevněji?

Propočítejte si, jestli odložení hypotéky potřebujete

I když se odložení splátek hypoték jeví jako výhoda pro přečkání krize kolem koronaviru, nemusí se vyplatit ve všech případech. Mělo by se jednat o krajní řešení ve chvíli, kdy opravdu nemůžete pokračovat se splácením. Pokud totiž o odklad splátek hypotečního úvěru požádáte, počítejte s tím, že se prodlouží celkové doba splácení a hlavně narostou úroky, takže se při miliónových částkách může jednat o rozdíl v řádech desetitisíců korun.

Základní varianta, kterou nabízí většina bank poskytujících hypoteční úvěry, počítá s odložením celé splátky včetně úroků i jistiny o 3 měsíce. Během této doby tedy nemusíte platit nic a získáte čas na obnovení příjmu po krátkodobějším výpadku.

Alternativou, kterou nabízí některé banky jako například ČSOB nebo Hypoteční banka, je odložení splátek jistiny až o 12 měsíců. Jde o strategii pro překlenutí dlouhodobějšího výpadku příjmů, kdy se běžná splátky hypotečního úvěru výrazně sníží, protože platíte pouze splátky za úroky.

S orientačním výpočtem, kolik by stálo odložení splátek pomůže naše kalkulačka.

Zjistěte si informace, jak podat žádost o odložení splátek u hypotéky

Řešení nastálé nepříjemné situace ve formě odkladu splátek hypotéky je výzvou i pro jednotlivé banky. Musí připravit postupy, jak řešit přijaté žádosti a čím skutečně pomoci klientům, kteří se dostanou do problémů kvůli sníženým příjmům.

Chcete pomoc se žádostí o odklad splátek? Kontaktujte nás

Zároveň nemusí odklad splátek hypotéky představovat jediné řešení. Další variantou, jak z dlouhodobějšího hlediska snížit splátky, případně zlevnit hypotéku spočívá v chytrém refinancování.

Jednotlivé banky si připravili online formuláře a konkrétní informace o tom, jak mají klienti postupovat.

Odklad splátek hypotéky Komerční banka

Komerční banka řeší odklad splátek individuálně. Při odeslání žádosti v dubnu se odkládá až splátka v květnu a žádosti přijaté již v březnu se mohou při kladném posouzení vztahovat na splátky v dubnu. Je možné požádat o odklad splátky na dobu tří měsíců.

Odložení splátek hypoték Česká spořitelna řeší online

Česká spořitelna, případně Stavební spořitelna České spořitelny nabízí pro své klienty možnost odkladu splátek hypotéky od 1. dubna a nabídka pro podání žádosti zatím platí po dobu jednoho měsíce. Sběr žádostí probíhá online a na stránce pro odložení splátek najdete i další důležité informace týkající se aktuální situace. Nabízenou výhodou je fakt, že za dobu odložení splátek bude banka platit pojištění schopnosti splácet klientům, kteří mají tuto službu sjednanou.

Odklad splátek Hypoteční banka až na 12 měsíců

Hypoteční banka odklad splátek řeší pomocí online formuláře. Nabízí odklad celé splátky hypotéky včetně jistiny a úroků na dobu 3 měsíců. Vlastní odložení splácení jistiny je potom možné odložit až o 12 měsíců, kdy během této doby platíte pouze úroky, což značně sníží výši jednotlivých splátek a jde o vhodnou strategii pro všechny, kdo čekají problém s financemi dlouhodobějšího charakteru. Požádat o odklad je potřeba alespoň 10 dní před datem pravidelné splátky hypotéčního úvěru.

Odklad splátek u ČSOB

Pro odložení splátek hypotéky u ČSOB je možné požádat prostřednictvím internetového bankovnictví nebo přes webový formulář. Odložení celých splátek o 3 měsíce je vhodné pro všechny, kdo mají krátkodobější výpadek příjmu. Je tu i varianta pro odložení splácení jistiny o 12 měsíců pro výraznější snížení výše běžné splátky.

Raiffeisen stavební spořitelna odložení splátek

Opět jsou žádosti řešeny jako individuální případy a příjem probíhá prostřednictvím online formuláře. O výsledku či dalším postupu jsou klienti informováni telefonicky.