Funguje plošný odklad nájemného, nebo je potřeba každou situaci řešit zvlášť? Pokud potřebujete vyřešit nájemné a nevíte si rady, možná vám pomůže následující text.

Jak funguje odklad nájemného v bytech?

Plošný odklad nájemného podobně jako bylo schváleno opatření o dokladu splátek hypoték a úvěrů není schválen.V případě, že někdo kvůli pandemii a nouzovému stavu přišel od 12. 3. 2020 o všechny své příjmy, je možné domluvit se s pronajímatelem na odkladu nájemného. Částku za odložené platby je potřeba uhradit nejdéle do května roku 2021.

Odklad nájemného je možný pouze v odůvodněných případech při úplném vypadnutí příjmů. V takové situaci se domluvte s pronajímatelem. Nájem není odpuštěn a odklad se týká pouze období, během kterého platí krizový stav. S pronajímatelem se můžete dohodnout na splátkovém kalendáři a vše uhradit nejpozději do května roku 2021. Rozhodně nejde o opatření pro notorické neplatiče a zneužití této možnosti a nesplacení závazků do května 2021 může skončit výpovědí nájemní smlouvy.

Odklad plateb se týká pouze samotného nájemného. Energie a služby ve formě je potřeba stále platit, případně se domluvit o posunutí plateb se svým dodavatelem.

A co odklad nájemného pro podnikatele?

Pro podnikatele, kteří museli zavřít své provozovny, je možné odklad splátek na tři měsíce s tím, že vzniklý dluh bude nutné uhradit do dvou let. Schválení tohoto opatření zatím není jednoznačné, takže z velké části záleží i na majiteli nemovitosti a na dohodě s nájemníkem. Už jen kvůli výpovědní lhůtě o délce tři měsíce se navíc podnikatelé nemusí bát, že o pronajímané prostory přijdou. Výjimkou však mohou být případy se smlouvami na dobu určitou.

Co má dělat pronajímatel?

Do komplikované situace se při neplacení nájemného dostává také pronajímatel. Problém je o to větší, pokud jde o investiční nemovitost, která byla financována hypotékou. V takovém případě se může hodit možnost odložení splátek hypotéky.

Nedostatek financí může znamenat i to, že pronajímatel nebude mít peníze pro placení běžných úvěrů. Pro představu, kolik vás to bude celé stát, využijte kalkulačku odkladu splátek hypotéky a úvěrů.

Revize a optimalizace financí

Důkladná revize a optimalizace financí může pomoci i v rámci napnutého rozpočtu ve spojení s koronavirem. Chytrým refinancováním hypotéky a půjček získáte prostor pro placení nájmu a na další nezbytně nutné výdaje. Nevíte si s tím rady? Obraťte se na zkušené finanční poradce a do kontaktního formuláře uveďte, jaký problém s financemi chcete vyřešit.